Atrakcje


Jak spędzić wolny czas w Żarki-Letnisko ?

Latem można korzystać z basenu znajdującego się w centrum Żarek Letniska lub wybrać się nad Zalew Porajski, który rozciąga się od Masłońskiego do Poraja. Nad zalewem spotkamy wędkarzy i osoby pływające na rowerach wodnych i motorówkach.Turyści korzystający ze ścieżek rowerowych mogą zaplanować w czasie urlopu różne trasy. Atrakcyjne miejscowości do zwiedzenia to: Żarki, Przewodziszowice, Leśniów, Mirów, Bobolice. Można wybrać dłuższe trasy rowerowe do: Złotego Potoku, Rzętkowic czy wokół zalewu porajskiego. W Żarkach jest wiele obiektów zabytkowych z XII/XIII wieku. W okresie letnim w Leśniowie organizowane są m.in. spotkania rodzin. W Mirowie i Bobolicach można podziwiać słynne jurajskie zamki, a w Złotym Potoku obejrzeć tzw. Diabelskie Mosty i odpocząć przy źródełku Zygmunta.

W okolicy znajduje się kilka stadnin koni. Dla chętnych polecamy zwiedzanie Jury w siodle. W okresie zimowym organizowane są kuligi i przejażdżki saniami.

Warto zobaczyć:

Zwiedzanie Żarek Letniska można rozpocząć od wirtualnego spaceru http://www.zarkiletnisko.pl/spacer/, potem proponujemy spacery w różne zakątki Żarek Letniska realnie. Co warto zobaczyć? Nasze kąpielisko jest na rzece Czarka, która wpływa do Warty. W Warcie są takie ryby jak: boleń, brzana, karaś, leszcz, lin i sandacz.Do rzeki docieramy ulicą Nadrzeczną.

W centrum Żarek Letniska znajduje się wiele sklepów spożywczych oraz bary i kawiarnie. Można także zjeść w pizzerii Palermo lub w barze Sosenka. Obok znajduje się oddział banku i bankomat. W okresie lata w amfiteatrze odbywa się wiele imprez. W każdą niedzielę jest targ. Z lat 20-tych XX w. pochodzą m.in.: drewniane wille letniskowe w stylu witkiewiczowskim przy ul. PCK, Cichej, Długiej, Zielonej i Kąpielowej oraz altana parkowa. Na ulicy Nałęczowskiej stoi willa Nałęcz. Przy ul. Grunwaldzkiej 14 wznosi się budowla kościoła p.w. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy z 1936 r. Za kościołem znajduje się Przedszkole, Szkoła Podstawowa im. Pokoju, Gimnazjum im. Jana Pawła II. Wiele dzieci korzysta z placu zabaw i boiska przy szkole.W czerwcu można przyjść na festyn z całą rodziną i znajomymi.

Za szkołą przy ulicy Kopernika jest Obserwatorium Słońca. Co roku spotykają się tu miłośnicy astronomii. Obserwatorium zamieszcza komunikaty o stanie aktywności Słońca na stronie Towarzystwa Obserwatorów Słońca. Towarzystwo utrzymuje kontakty z obserwatorami i współpracownikami z Nowej Zelandii, Niemiec, Australii, Japonii, Boliwii, Norwegii.

Ulicą Ogrodową dojdziemy do gospodarstwia Państwa Okularczyków, gdzie istnieją zabudowania starego młyna wodnego ze sprawną do dzisiaj turbiną wodną firmy Siemens pochodzącą z I dekady XX wieku.

Obok starego młyna warto odwiedzić kapliczkę wybudowaną w 1947 roku przez harcerzy na pierwszym po II wojnie światowej obozie.

Na południe od miejscowości przy torach kolejowych na wysokości Dzierżna znajduje się mogiła partyzantów.


Znajdziesz nas w Google+